Ultimate X: The Movie (2002)
Bruce Hendricks
Bob Burnquist
Brian Deegan

No pain, no game

<b><a href="aa=33005,fbdvdinfo.xml" class="text">"Ultimate X"</a></b> w wydaniu DVD to prawdziwa gratka dla fanów sportów ekstremalnych i dla tych, którzy tylko z ciekawości chcieliby się
"Ultimate X" w wydaniu DVD to prawdziwa gratka dla fanów sportów ekstremalnych i dla tych, którzy tylko z ciekawości chcieliby się przyjrzeć karkołomnym wyczynom największych bohaterów X Letniej Olimpiady Sportów Ekstremalnych rozegranej w 2001 roku w Filadelfii. Film, przeniesiony z IMAXa na pełnoekranową wersję przeznaczoną dla nośników elektronicznych, nie stracił wiele a wzbogacony ogromem dodatków, w których gwiazdy skateboardingu, wakeboardingu, kolarstwa i motocrossu opowiadają o sobie, swoich sukcesach a nierzadko zdradzają tajniki swoich popisowych trików, stanowi jedną z najbogatszych i najbardziej dopracowanych pozycji DVD jakie ukazały się ostatnio na polskim rynku. Film dostępny jest w 4 wersjach językowych: angielskiej (DD 5.1), hiszpańskiej (DD 5.1), polskiej (DD 2.0 -lektor) i tureckiej (DD 2.0). Radzę wybrać wersję angielską - wtedy najlepiej usłyszycie ryk motorów i dźwięki ostrej i dynamicznej muzyki, która uzupełnia pokazywane obrazy. Warto więc się pomęczyć czytając napisy, tym bardziej, że wybór jest spory - są tu napisy angielskie, hiszpańskie, portugalskie, polskie, tureckie, bułgarskie, arabskie, chorwackie, słoweńskie. Wydanie oferuje bezpośredni dostęp do 8 scen filmu. Dodatki to wielki atut tego wydania, choć dla wielu osób przeszkodą będzie fakt, iż zostały załączone wyłącznie w wersji angielskiej bez polskich napisów. W dynamicznym, animowanym menu możemy sięgnąć po nie na wiele sposobów. Podstawowy podział stanowią tu jednak dyscypliny sportów ekstremalnych: skateboarding, motocross, BMX i street luge. W dziale "Skate" możemy "poznać" bliżej trzy największe sławy ekstremalnych wyczynów na deskorolce. Pierwszą z nich jest Tony Hawk, niemalże już legenda tego sportu. Hawk opowiada o tym, co kocha w akrobacjach na desce a w kolejnych dwóch krótkich fragmentach zwanych "Medal Moments" możemy zobaczyć jak udało mu się zdobyć złoty i srebrny medal na zawodach w Filadelfii. Gratką jest ponad 5-minutowy filmik z rywalizacji z 1999 roku, kiedy to Hawk podejmował aż 11 prób zrobienia kilku salt w powietrzu. Drugim bohaterem działu poświęconego deskorolkom jest Bob Burnquist, niezwykle sympatyczny i uśmiechnięty młody człowiek, czego potwierdzenie znajdujemy już w pierwszym dodatku zatytułowanym "Positive". Kolejne fragmenty to historia zdobycia złotego medalu w Filadelfii (1,5 min.), "Trick Breakouts" czyli minutowa podpowiedź dotycząca tego jak fizycznie i psychicznie najlepiej przygotować się do podniebnych ewolucji i 5-minutowy filmik "Bucky & Bob", opowiadający o wielkiej przyjaźni łączącej Burnquista z bohaterem kolejnej porcji dodatków, którym jest Bucky Lasek, tłumaczący m.in. jak się robi obroty w powietrzu. Kolejny dział tematyczny poświęcony jest wyczynom na motorach. Tu dowiemy się czegoś więcej o trzech głównych gwiazdach tego sportu. Bezapelacyjnym i niepokonanym jak dotąd mistrzem jest Travis Pastrana. Jego mottem jest kreatywność i w pierwszym, trwającym minutę dodatku przekonuje nas on, że podstawą sukcesu w jeździe na motorze jest ciągłe wymyślanie nowych trików i dawanie z siebie wszystkiego. To, co zgodnie z powyższym mottem Pastrana wyczynia w powietrzu jest niesamowite a można się temu przyjrzeć we fragmencie obrazującym zdobycie złotego medalu w Filadelfii. W dodatku "Undefeated" (4 min.) zawarte są zaś informacje o tym, jak mistrz przygotowuje się do startu, czego się boi, jego rodzina wspomina bolesne upadki a inni zawodnicy chwalą niepokonaną postawę. Brian Deegan to kolejny bohater motocrossów. To hardkorowiec, znany ze swoich punkowskich zamiłowań, ryzykowania i metalowych kolców, jakimi wzbogaca swoje stroje. "Żyję dla publiczności, dla show" - opowiada we fragmencie obrazującym zdobycie brązowego medalu na mistrzostwach. Ryzykantem jest też Carey Hart, który jako pierwszy podejmował karkołomne próby obrotu do tyłu podczas podniebnych akrobacji. W dodatku "The Backflip" (4 min.) opowiada o tym, jak wyglądały jego bolesne podejścia do tego wyczynu i w jaki sposób zaczynał swoją przygodę z motorem. BMXy to rowery nieodłącznie kojarzące się z ekstremalnymi wyczynami i im właśnie poświęcony jest trzeci dział dodatków. Zostają nam przybliżone sylwetki kilku głównych przedstawicieli tego sportu. Dowiemy się, że mottem Corry'ego Nastazio jest hasło "no pain, no game", obejrzymy fragment z mistrzostw, podczas których T.J. Lavin zdobył złoty medal, Ryan Nyquist powie nam, że jeździ na BMXie głównie dla zabawy i zdradzi tajniki robienia obrotów, a Stephen Murray pokaże w jaki sposób zdobył złoty medal na zawodach freestylowych w Filadelfii. Poznamy też największa gwiazdę ekstremalnego kolarstwa, Dave'a Mirrę. "Nie wierz ludziom, gdy mówią, że nie uda się czegoś zrobić" - mówi Mirra a w kolejnym dodatku prezentuje, jak zrobić powietrzne salto do tyłu. W dziale tym znajdziemy także grupę dodatków objętych tytułem "BMX-Tras". Będziemy mogli obejrzeć wśród nich wyścigi crossowe oraz opowieść "BMX Dirt Stunt", w którym gwiazdy zapewniają iż lepiej jeździ się po piachu niż na rampie (4 min.). Najciekawszym fragmentem jest jednak 4-minutowy filmik "BMX Legends", w którym Matt Hoffman przyznaje, że sport to dla niego religia a Dave Mirra zdradza, że chciałby być zapamiętany jako ktoś, kto dał z siebie wszystko. Ostatnią szczegółowiej omówioną dyscypliną jest tzw. Street Luge, w której zawodnicy ścigają się na asfalcie specjalnie skonstruowanymi "bolidami". Dzięki zamieszczonym tu dodatkom poznamy główną gwiazdę tego sportu, Davida Rogersa, obejrzymy fragment wyścigu, dowiemy się, co zawodnicy sądzą o uprawianej przez siebie dyscyplinie. Reszta dodatków zgrupowana jest w dziale zatytułowanym po prostu "Extras". Znajdziemy tu "X-Gallery Mega Mix" - zbiór 6 typowych skate'owych kawałków muzycznych ilustrowanych obrazkami ekstremalnych wyczynów na deskach, rowerach i motorach (każdy z nich trwa ok. 3 min.) a także spis wszystkich piosenek, które ilustrowały załączone na płycie dodatki. We fragmencie "Hits and Misses" obejrzymy udane i nieudane skoki a w filmiku "Girls of the Game" poznamy dziewczyny, którym sporty ekstremalne także nie są obce. Najciekawsze są jednak dwa pozostałe dodatki. "Old School"(4,5 min.) to zarejestrowana w kalifornijskim muzeum "Board Gallery" rozmowa z jednym z pierwszych fascynatów jazdy na deskorolce, dziś już 50-letnim Rayem Floresem. To ciekawy zlepek jego wypowiedzi i archiwalnych zdjęć początków sportu z lat 70, kiedy to ktoś wpadł na pomysł przeniesienia doznań związanych z surfingiem na ulicę. Tym, którzy zastanawiają się, czy to co zobaczyli próbować jednak w domu, polecam film "Broken Bones" (4 min.), w którym zawodnicy, ich rodziny oraz lekarz opowiadają czym grozi karkołomna jazda i podniebne akrobacje. Poza wymienionymi dodatkami na płycie znajduje się także parę krótkich ukrytych filmików, głownie z serii "Wrecks-tras" i "Vuja De", prezentujących najbardziej "efektowne" upadki w czasie freestyle'owych zawodów. Dużą zaletą wydania jest także fakt, iż sam film można wybrać sobie albo w wersji kinowej albo interaktywnej. Przy tej drugiej istnieje opcja dostępu do dodatków w czasie trwania projekcji - prowadzą do nich specjalne, klikalne ikony pojawiające się po lewej stronie ekranu. W tajniki korzystania z wersji interaktywnej wprowadza nas gwiazda deskorolki, Bob Burnquist. Fanom sportów ekstremalnych nie pozostaje więc nic innego jak pędzić do sklepu :)
"Każde pokolenie ma swoich idoli" - mówi reżyser filmu, Bruce Hendricks. Naszych rodziców fascynował... czytaj więcej
Ewelina Nasiadko